South Head Roughwater results - 2016

The South Head Roughwater Swim is an annual 10-kilometer ocean swim race from North Bondi Beach to Watson's Bay, near Sydney, Australia. Held since 2002, the race is typically scheduled the third Sunday in May.

If you have access to results from 2002-2006, please contact us.

2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019


2016 May 15

Bondi Beach to Watson's Bay (10 km)

South Head Roughwater results - 2016
Place Name Gender Age Nation Time
1 Cormac Guthrie M 02:02:00
2 Zoe Whitfield F 23 02:12:00
3 Isabella Coghlan F 02:15:00
4 Illya Vashinsky M 02:15:00
5 Kate Dryden F 02:19:00
6 Craig Hammond M 02:20:00
7 Nico Love M 02:20:00
8 Elisha Smith F 02:20:00
9 Rowan Webb M 44 02:22:00
10 Scott Miers M 49-50 02:23:00
11 Chris Wilson M 02:23:00
12 Dori Miller F 45 02:27:00
13 Warren Smith M 02:27:00
14 Ned Wieland M 14 02:30:00
15 Todd Mison M 02:33:00
16 Simon Oberholzer M 02:33:00
17 Paul Whittingham M 02:33:00
18 Brendan Wood M 02:33:00
19 Louise Willdridge F 34 02:37:00
20 Chad Schneider M 42 02:38:00
21 Paul Derricott M 02:39:00
22 Richard Hayden M 02:40:00
23 Mark Jeffery M 02:40:00
24 Emma Radford F 02:40:00
25 Rachael Hanisch F 28-29 02:41:00
26 Ross Home M 47 02:41:00
27 Tori Gorman F 34 02:42:00
28 Joe Watkins M 02:42:00
29 Marcus Ritchie M 02:43:00
30 Caoimhe Gowran F 02:45:00
31 Jennifer Olding F 02:45:00
32 Lawrence Stubbs M 52-53 02:45:00
33 Alexandra Evans F 02:46:00
34 Dominic Allen M 02:48:00
35 Mark Fabik M 39-40 02:48:00
36 Cohen Davidson M 02:49:00
37 Leo Kerema M 02:49:00
38 Robyn Merritt F 02:49:00
39 Lucille Orro F 37 02:49:00
40 Jamie Chismon M 02:50:00
41 Theresa Niumeitolu F 02:51:00
42 Matt Greenwood M 49 02:52:00
43 Ruth Evans F 02:53:00
44 Mark Mallinson M 38 02:58:00
45 Belinda Cooney F 03:00:00
46 Leonardo Rocker M 03:02:00
47 John Cunningham M 03:03:00
48 Shaun Keating M 03:03:00
49 Michael Green M 55 03:04:00
50 Kate Sinclair F 03:04:00
51 Susan McCreery F 03:06:00
52 Christopher Mulhern M 03:06:00
53 John Macleay M 54-55 03:08:00
54 Rachelle Silver F 35 03:08:00
55 Cristina Lawrence F 03:09:00
56 Georgia Hall F 03:10:00
57 Ashley Phillips M 03:10:00
58 John Sheely M 03:12:00
59 Mischa Bonova F 03:15:00
60 Rodney Fox M 03:18:00
61 Reuben Coppa M 03:20:00
62 Michael Powell M 03:21:00
63 Martin Haddad M 03:22:00
64 Brendan King M 40-41 03:22:00
65 Audrey Hachey F 03:24:00
66 Julie Dart F 03:33:00
67 Kelly McManus F 03:33:00
68 Peter Dunne M 45 03:35:00
69 Job Wallis M 03:35:00
70 Martin Palfrey M 55 03:42:00
71 Matt Willson M 03:42:00
72 Heather Kent F 03:43:00
73 Melinda Bruce F 03:45:00
74 Wayd Munro M 03:52:00
75 David Busuttil M 04:06:00
76 Eli Ball M 04:17:00
77 Inez Maurer F 04:17:00
78 Nick Crawley M 04:24:00
DNF: 0 (0%)

Back to South Head Roughwater results index

Back to main Events page