BLDSA Windermere results

Route Swims Fastest
Fellfoot to Waterhead 199 Oliver Wilkinson - 03:51:45 (2011)

View organizer source data

BLDSA Windermere route

2010 Sep 4

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2010
Place Name Gender Age Nation Time
1 William Bott M 04:03:52
2 Colleen Mallon F 24-25 04:09:11
3 Chris Malpass M 04:18:30
4 Ashleigh Dale F 04:23:40
5 Eve Fellows F 04:39:56
6 Simon Lee M 04:57:22
7 Michaela Richard F 04:57:23
8 Mark Preston M 43-44 05:04:59
9 Amy Mellor F 05:06:47
10 Kim Owen F 37-38 05:19:22
11 Erin Thompson F 05:24:20
12 Ian Morris M 05:25:59
13 Robert Farrow M 05:27:32
14 Keith Bartolo M 33-34 05:41:01
15 Christian Wade M 37-38 05:45:41
16 Lee Gillespie M 05:46:20
17 David Fawkner M 06:05:59
18 Lynsey Bovill F 06:08:19
19 Frank Kilgannon M 06:09:46
20 Ian Down M 47-48 06:12:45
21 Karen White F 06:13:40
22 Jo Norton-Barker F 40-41 06:27:22
23 lain Middle M 06:39:21
24 Caroline Lewis F 06:43:04
25 Ian Murphy M 06:46:05
26 Alister Stocks M 47-48 06:46:17
27 Barry O'Doherty M 07:09:16
28 Stephen O'Brien M 07:13:52
29 Nick Doble M 07:23:09
30 Christopher Newiss M 07:27:25
31 Christine Pitman F 07:44:22

2011 Sep 3

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2011
Place Name Gender Age Nation Time
1 Oliver Wilkinson M 36 03:51:45
2 William Bott M 04:02:26
3 Rachael Lee F 32 04:19:05
4 Lucinda Bayliss F 24-25 04:44:29
5 Simon Lee M 04:51:03
6 Stephanie Voss F 36-37 04:52:56
7 Eve Fellows F 04:58:33
8 Mark Leighton M 05:17:13
9 Gary Robb M 05:21:37
10 Ben Reardon M 05:34:40
11 Jamie Kenna M 05:37:58
12 Kevin Welsh M 18-19 05:40:16
13 Iain MacCleod M 05:50:49
14 Sophie Papougnot F 05:58:57
15 Heather Lunt F 06:03:17
16 Lynsey Bovill F 06:08:16
17 James Penrose M 59 06:14:10
18 Mat Record M 06:32:00
19 Jo Norton-Barker F 41-42 06:37:11
20 Michelle Sharples F 06:49:37
21 Mark Sheridan M 37 07:05:40
22 Stephen O'Brien M 07:21:33
23 Chantelle Rose F 07:29:03
24 Chris Green M 07:39:32
25 Peter Larrad M 08:00:00

2012 Sep 1

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2012
Place Name Gender Age Nation Time
1 Oliver Wilkinson M 37 03:57:49
2 James Leitch M 04:08:40
3 Nicola Fraser F 19-20 04:29:19
4 Michaela Richard F 05:02:16
5 Lucinda Bayliss F 25-26 05:05:13
6 Simon Lee M 05:05:54
7 Jaqueline Hunt F 05:19:59
8 Mark Gardner M 34-35 05:22:17
9 Clement Jones M 05:23:07
10 Christopher Jordinson M 36 05:41:13
11 James Norton M 49 05:43:33
12 Tellervo Maukonen F 05:47:20
13 Stephne Douglas F 05:58:30
14 Sara Marley F 44 06:06:49
15 David Cleghorn M 06:22:16
16 Zoe Sadler F 38-39 06:29:59
17 Juliette Bigley F 34-35 06:31:14
18 Hannah Young F 35-36 06:33:39
19 Kevin Welsh M 19-20 06:42:05
20 Melissa Spears F 06:52:18
21 Patrick Smith M 38-39 07:42:36

2013 Aug 31

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2013
Place Name Gender Age Nation Time
1 James Leitch M 04:12:18
2 Oliver Wilkinson M 38 04:30:36
3 Becky Lewis F 04:32:25
4 Nicola Fraser F 20-21 04:41:59
5 Paul Bates M 05:06:24
6 Guy Moar M 46 05:28:26
7 Simon Lee M 05:30:16
8 Marije Dirkx F 05:55:53
9 Alice Harvey F 06:19:11
10 Sara Marley F 45 06:22:38
11 Robert Haylock M 53-54 06:43:24
12 Mark Westaway M 33-34 06:44:33
13 David Stewart M 06:46:49
14 Kevin Welsh M 20-21 06:49:59
15 John Donald M 06:54:53
16 Jeremy Irvine M 07:06:30
17 Suzanne Brown F 07:25:34
18 Nathan Meadows M 43-44 07:39:11
19 Pete Kelly M 08:30:50
20 Philip Yorke M 41-42 08:36:22

2014 Aug 30

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2014
Place Name Gender Age Nation Time
1 James Leitch M 04:14:26
2 Thomas Roberts M 04:48:28
3 Nicola Fraser F 21-22 05:00:49
4 Simon Griffiths M 05:52:45
5 Simon Lee M 05:54:50
6 Callum Chivers M 06:05:59
7 Wendy Figures F 48-49 06:11:11
8 André Roberts M 19-20 06:14:12
9 Helen Conway F 37-38 06:20:24
10 Mark Sheridan M 40 06:28:05
11 Sarah Poplar F 38-39 06:34:08
12 Samuel Bainbridge M 22-23 06:44:00
13 Mark Westaway M 34-35 06:46:55
14 Kevin Welsh M 21-22 06:57:25
15 Stephen O'Brien M 07:21:00
16 Michelle Hardy F 46-47 07:29:12
17 Victoria Hamilton F 31-32 07:30:12
18 John Coote M 07:31:59
19 Alison Russell F 56-57 07:32:41
20 Francis Zielinski M 39-40 07:51:26
21 Philip Yorke M 42-43 08:00:05
22 Robert Mitchell M 08:00:12
23 Patrick Smith M 40-41 08:10:26
24 Owen Mahoney M 08:15:44

2015 Aug 29

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2015
Place Name Gender Age Nation Time
1 Wendy Figures F 49-50 05:03:52
2 Richard Davidson M 05:07:57
3 Mhairi Murdoch F 28-29 05:09:07
4 Karen Throsby F 47 05:27:12
5 Neil Meadows M 05:48:26
6 Kevin Welsh M 22-23 06:15:24
7 Sally Catt F 53-54 06:17:33
8 Amanda Bell F 43-44 06:53:02
9 Kevin Cassidy M 55 06:54:59
10 Scott Arbuthnott M 07:03:03
11 Jo Blackburn F 08:04:59
12 Garry Jackson M 45-46 08:18:20
13 Kathryn Ayre F 08:22:12
14 Val Smith F 08:31:44

2016 Aug 27

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2016
Place Name Gender Age Nation Time
1 Oliver Wilkinson M 41 04:09:54
2 Nicola Fraser F 23-24 04:46:03
3 Darron Corden M 50 05:07:38
4 Wendy Figures F 50 05:27:12
5 Amy Wyatt F 16 05:39:03
6 Mark Yare M 47 05:46:18
7 Stephanie Voss F 41 05:51:13
8 Christopher Astill-Smith M 24 05:56:26
9 Daniel Whittington M 34 06:07:58
10 Elaine Henderson F 45 06:45:00
11 Dylan Haughton M 50 06:45:11
12 Michelle Hardy F 48 07:05:57
13 Stuart Bowman M 42-43 07:19:32
14 Louise Barber F 53 08:10:35
15 Geoff O'Grady M 52 08:13:23
16 Nora Fowler F 31 08:14:30

2017 Sep 2

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2017
Place Name Gender Age Nation Time
1 Rebecca Hollingsworth F 29 04:53:19
2 Colin France M 05:14:02
3 Wendy Figures F 51-52 05:15:30
4 Ray Gibbs M 05:23:16
5 Anita Goyos F 32-33 05:25:27
6 Adrian Rotchell M 42-43 05:34:00
7 David Randall M 62-63 05:35:25
8 Mark Sheridan M 43 05:36:08
9 Scott Rodger M 51-52 05:57:02
10 Elaine Henderson F 46-47 06:07:07
11 Steve Kerr M 06:17:18
12 Michelle Hardy F 49-50 06:19:09
13 Nick Robinson M 06:23:35
14 Jane Sedman F 07:01:35
15 Alex White M 07:06:18
16 James Long M 47-48 07:47:04
17 Peter Hawksworth M 08:06:58
18 Francis Zielinski M 42-43 08:19:46

2018 Sep 1

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

BLDSA Windermere results - 2018
Place Name Gender Age Nation Time
1 Rachael Lee F 39 04:07:53
2 Tom Healy M 50-51 04:24:10
3 Mathew Cockill M 29-30 04:28:33
4 Ronan Joyce M 44-45 04:30:51
5 Simon Rich M 04:52:37
6 Steve Taylor M 55-56 04:53:51
7 Hayley Pennington F 04:56:46
8 Nigel Dawson M 05:03:51
9 Laura Hardy F 05:06:11
10 Steve Henigan M 05:08:51
11 Ian Lang M 29-30 05:14:45
12 Fabrice Beer-Gabel M 05:17:40
13 Mark Sheridan M 44 05:22:03
14 Andrew Wells M 05:26:22
15 Colin France M 05:30:20
16 Daniel Bunn M 05:43:22
17 Cathy Kitson Jones F 05:46:07
18 Ellie Jane Knight F 05:50:51
19 Paul White M 05:59:59
20 Amy Wyatt F 18-19 06:01:35
21 Stephen Tyler M 06:12:16
22 Michelle Hardy F 50-51 06:15:07
23 Sarah Poll F 06:16:43
24 Thomas Enright M 06:18:42
25 Robert Waterhouse M 06:22:27
26 Jon Coe M 06:44:11
27 Dave Neal M 34-35 07:02:33
28 Debbie Wayman F 07:15:19
29 Jane Sedman F 07:15:44
30 Ashley Garrill F 53 07:27:07

Back to main Events page